Ако откриете неприятна миризма в дома си, то не винаги проблемът е в канализационната система – оказва се, че климатикът е твърде вероятно да е главният виновник. Този уред в наши дни е от първа необходимост както през студените зимни месеци, така и за горещия летен сезон. Но неговият комфорт се нарушава изключително, ако отделя от отворите неприятна миризма – това се усеща силно през летните месеци, когато е в режим на охлаждане.
Защо е така?
Причината се крие в развитието на плесен, мухъл, бактерии във вътрешността на тялото. Оказва се, че при задържането на влага и вода отвътре се създават благоприятни условия за тяхната поява. В допълнение, някои мъртви насекоми също могат да бъдат източник на неприятни миризми, когато са попаднали в климатична система. Независимо каква е причината за миризмата, то тя е доста опасна за здравето на човека, защото може да доведе до алергични реакции. Установено е дори че може да се отделя и от климатици, които рядко се използват. Затова е задължително да се отстрани причината за всякакви миризми от климатика. Но ако се извършва редовна профилактика, то този проблем никога няма да се прояви.
По принцип с увеличаване на експлоатационния срок на климатика расте вероятността от появата на неприятни миризми. Този очевиден проблем не бива да се подценява и трябва да се вземат спешни мерки.
При положение, че установите, че от климатика идва осезаемо неприятен аромат, то трябва да предприемете план за действие.
За целта се снабдете с търпение и необходимите препарати, ако решите сами да действате. Важно – ако не сте сигурни за някоя от стъпките винаги е по-добре да се доверите на специалист, който да ги извърши правилно вместо вас. Следвайте тези стъпки:
- Изключете захранването на климатика. Не трябва да има подаване на ток при този вид дейност.
- След това отворете капака на вътрешното тяло и отстранете филтрите, а после ги измийте на мивката под течаща вода с малко сапун или гел. Тук филтрите не се перат, а се накисват във водата със сапун или гел и после се изплакват добре. Направете разтвор от една част белина с три части вода в кофа. С тази смес могат да се унищожат всякакви бактерии, мухъл, плесени. Накиснете за 5 минути филтрите и пак ги изплакнете на течаща вода. Ако са стари, то трябва да бъдат заменени с нови.
- После използвайте за питата спрей за почистване на климатици. За целта махнете предната част на вътрешното тяло, за по-добър ефект при почистването. Това става като се развият болтчета, които придържат предната част.
- Питата се третира по следния начин със спрея: вертикално като се почва от горе до долу. На спрея има указания за работа. След това десет минути изчаквате след напръскването, за да продължите работата си.
- Следва почистването на турбината, която разпръсква неприятната миризма. Важно – почистването на турбината е операция, която трябва да се извърши внимателно, ако не сте сигурни е по-добре да се свържете със специалист. Като се отвори клапата на климатика вече имате достъп до турбината, която може да обработите със спрея. За по-добър ефект, движете я ръчно и пръскайте със спрея от всички страни.
- Накрая в обратен ред сглобявате климатика и след 30 минути можете да го включите в режим на охлаждане.
На пазара се предлагат различни спрейове за почистване и дезинфекция на климатиците. Във форумите се споделя, че добър ефект дава използването на по-евтин вариант – обезмаслител. Но със спрея се работи по-лесно и той не се разтича.
Ако смятате, че няма да се справите сами и може да допуснете грешка, обърнете се към специализирана фирма, която ще свърши това срещу съответното заплащане.
Не забравяйте, че влагата и топлината, по принцип, правят миризмите още по-неприятни, като ги отделят през цялата вентилационна система в помещението. Почистването на вътрешните компоненти на климатика и филтрите ще премахне повечето неприятни миризми. Отново подчертаване, че редовните грижи предотвратят появата на миризми и поддържат ефективната работа на климатика през цялата година.
Забележка – Операциите по почистване на климатика и турбината е важно да бъдат изпълнени правилно, ако не сте запознати и не сте сигурни как да извършите съответната операция задължително се свържете със специалист, който да почисти климатика вместо вас. Ние не носим отговорност за проблеми и нарушения на работата на климатика в резултат от неправилно използване на информацията в тази статия.
За повече информация относно профилактика и почистване на климатика можете да се свържете с нас – Viclima.bg